February 02, 2016

Hirono Announces Class Of 2020 Nominations To U.S. Service Academies

WASHINGTON, D.C.– Senator Mazie K. Hirono today announced her nomination of 46 students to the U.S. military service academies for the Class of 2020. The students’ applications are now being considered by the four academies for final selections.

“I commend these students for their years of study, hard work, and dedication as they represent the highest caliber of young leaders the State of Hawaii has to offer. These young men and women are exceptional individuals with records of outstanding academic achievement, community involvement, physical fitness, and personal character,” said Senator Hirono. “I am proud to submit this year’s list of nominees to our military service academies and wish these young adults the best in the ongoing pursuit of their academic and career goals. I appreciate their commitment of service to our nation.”

The four military service academies are the U.S. Air Force Academy, the U.S. Military Academy, the U.S. Naval Academy, and the U.S. Merchant Marine Academy.

U.S. Senators and Representatives submit nominations to the four service academies. Each academy’s director of admissions then selects from the submitted lists of nominees, who are measured on their scholastic achievement, leadership experience, school involvement, athletic and extra-curricular activities, community contributions, and volunteer or employment experiences. Nomination does not guarantee appointment.

Senator Hirono’s Class of 2020 Academy Nominations:

U.S. Naval Academy

  • Mr. Jayson Jose-Francis Aurelio (Aiea), Punahou School
  • Ms. Janelle Kiyomi Yuk Ming Inao (Aiea), Sacred Hearts Academy
  • Mr. David Hughes Kim (Honolulu), Iolani School
  • Ms. Phoebe Nahokulele Kirk (Ewa Beach), Sacred Hearts Academy
  • Mr. Maximo Antonio Mejia (Honolulu), President Theodore Roosevelt High School
  • Mr. Dean Richard Muilenburg (Honolulu), Punahou School
  • Mr. Daniel Ian Depatillo Pagaduan (Honolulu), Admiral Arthur W. Radford High School
  • Ms. Robert Chritendon Rielage (Honolulu), Homeschool
  • Mr. William Robert Soldow (Honolulu), Admiral Arthur W. Radford High School
  • Mr. Benjamin Maurice Wuthrich (Kihei), Henry Perrine Baldwin High School

U.S. Air Force Academy

  • Ms. Mira Midori Kealiiokuulei Arakaki (Honolulu), Kamehameha Schools – Kapalama
  • Ms. Angela Maye Casabay Cagaoan (Ewa Beach), James Campbell High School
  • Ms. Sherianne Orion Carroll (Aiea), Ernest J. King High School (Japan)
  • Mr. Ikaia Kealakai Chu (Honolulu), Kamehameha Schools – Kapalama
  • Mr. Luisito Pante Deguzman (Mililani), Mililani High School
  • Mr. Noah Hooikaikakeaku Faurot (Kailua), Kamehameha Schools – Kapalama
  • Mr. Nathan Wataru Hishinuma (Kaneohe), Hawaii Baptist Academy
  • Mr. Seth Asa Kinel (Honolulu), Mid-Pacific Institute
  • Ms. Phoebe Nahokulele Kirk (Ewa Beach), Sacred Hearts Academy
  • Mr. Andrew Kwong-Wright (Honolulu), Punahou School
  • Ms. Callan Keaomelemele Medeiros (Mililani), Kamehameha Schools – Kapalama
  • Mr. Dean Kazuyuki Omura (Lahaina), Lahainaluna High School
  • Mr. Maximillian Harvey Philson (Honolulu), Admiral Arthur W. Radford High School
  • Ms. Cayleigh Ann Soderholm (Waipahu), University Laboratory School
  • Mr. Joshua Grant Kamakanaakeakua Souza (Honolulu), Kamehameha Schools – Kapalama
  • Mr. Darryl Joseph Vincent II (Ewa Beach), James Campbell High School
  • Mr. Douglas Naoto Yanagihara (Honolulu), Iolani School
  • Mr. Benjamin Se MinYi (Honolulu), President Theodore Roosevelt High School
  • Mr. Kevin Jun Yoshimoto (Honolulu), Punahou School
  • Ms. Maia Alexis Young (Kekaha), Waimea High School

U.S. Military Academy

  • Mr. Elijah Loeha Tasuke Chang (Honolulu), Punahou School
  • Mr. Luisito Pante Deguzman (Mililani), Mililani High School
  • Ms. Eurica Shane Yanday Diego (Haleiwa), Kahuku High School
  • Mr. David Christopher Diebold (Mililani), Iolani School
  • Mr. Radson Yu Sung Jang (Ewa Beach), Kamehameha Schools – Kapalama
  • Mr. Christopher Kosaka Kowalski (Waimanalo), Kalaheo High School
  • Mr. Nicholas Anton Peterson (Kapolei), Kapolei High School
  • Ms. Nikki Noelani Lei-Ai Lum (Honolulu), Punahou School
  • Mr. Russ Subia Macadangdang (Kapolei), Kapolei High School
  • Ms. Autumn Hope Ollice (Aiea), Admiral Arthur W. Radford High School
  • Mr. Aleksander Grant Asayo Paet (Wailuku), Henry Perrine Baldwin High School
  • Mr. Branden Kyle Petrovich (Ewa Beach), President William McKinley High School
  • Mr. Ian Haruichi Ramirez (Honolulu), Punahou School
  • Mr. Brandon Ray Rogers (Wahiawa), Leilehua High School
  • Ms. Brandee Malia Schiller (Mililani), Mililani High School
  • Mr. Jomari Blando Seares (Waianae), Waianae High School
  • Ms. Kiana Nikole Stewart (Kaawa), Punahou School
  • Mr. Darryl Joseph Vincent II (Ewa Beach), James Campbell High School
  • Mr. Andre Kai Wang (Honolulu), Homeschool
  • Mr. Benjamin Maurice Wuthrich (Kihei), Henry Perrine Baldwin High School

U.S. Merchant Marine Academy

  • Mr. Noah Hooikaikakeaku Faurot (Kailua), Kamehameha Schools – Kapalama
  • Mr. Russ Subia Macadangdang (Kapolei), Kapolei High School
  • Mr. Benjamin Maurice Wuthrich (Kihei), Henry Perrine Baldwin High School